Polska-Chata.pl

Wiadomości

Święto Wina w Środzie Śląskiej © bom

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Regionalne winnice, wino, kobiety i śpiew

Jacek Bomersbach, 2013-09-12 00:29:45, AKTUALIZACJA: 2013-09-12 10:28:39

Na Święto Wina w Środzie Śląskiej przybyło kilka tysięcy osób. Przyjechali również zaproszeni producenci win z całego kraju. Można też było zakupić sadzonki winogron i sprzęt do produkcji trunków.

Niefortunnie tegoroczne Święto Wina zbiegło się w czasie z wojewódzkimi dożynkami w Juszczynie. Do tego podobna impreza odbywała się w Zielonej Górze.

Ciekawe, że sporo wystawców przyjechało do nas właśnie z województwa zielonogórskiego. Winiarze uważają, że nasze święto jest ciekawsze. Na tym obszarze jesteśmy bezkonkurencyjni, no i promujemy tylko polskie wina – mówi Marcin Brzeziński, kierownik wydziału promocji w średzkim magistracie.

Producenci mają pozytywne zdanie odnośnie przemysłu winiarskiego. Ale zdarza się często, że napotykają na problemy urzędowe. Małe, rodzinne firmy traktuje się jak potężne wytwórnie. Jednak największe problemy, zdaniem winiarzy, stwarza Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych (IJHARS), która kontroluje certyfikaty. Nowa ustawa, na którą czekają producenci, ma ułatwić im życie.

- Do oznaczenia marki wina, roku produkcji oraz nazwy na butelce musi być 16-cyfrowy numer identyfikacyjny nadany przez urząd. Mam nadzieję, że zostanie on skrócony – tłumaczy właściciel Winnicy Świdnickiej Ryszard Gut

W trakcie święta na dwóch scenach odbywały się koncerty muzyczne. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz tradycyjnego ugniatania winogron w miednicach. Impreza trwała do późnych godzin nocnych.

Komentarze + DODAJ KOMENTARZ

Polecane na Facebooku

 

Wiadomości

Ostatnio dodana galeria

Eleganckie ozdoby choinkowe mogą tuż przed świętami znaleźć się na choince 7 zdjęć