Polska-Chata.pl

Wiadomości

Dożynki wojewódzkie w Juszczynie © bom

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Wieńce dożynkowe- symbol urodzajnych plonów

Jacek Bomersbach, 2013-09-11 23:57:46, AKTUALIZACJA: 2013-09-12 10:17:11

Na dożynkach wojewódzkich w Juszczynie, niedaleko Środy Śląskiej, bawiło się parę tysięcy osób. Nie zabrakło również wójtów i burmistrzów oraz 20 delegacji z wieńcami.

Mała wioska Juszczyn, licząca ponad czterysta osób, podjęła wyzwanie i zorganizowała tak ogromne przedsięwzięcie. W grupie najbardziej zaanagażowanych było ok. 40 osób, ale sołtys Dariusz Maciejewski chwali wszystkich.

-  Każdy zdaje sobie sprawę, że bez chleba żyć się nie da. To przecież nasze święto, stąd też pośrednio wszyscy przyłożyli się w organizację dożynek. – podkreśla sołtys.

Gospodarze uważają, że to był dobry rok i większość z nich nie poniosła większych strat. Przez ostatnie dwa miesięce pogoda sprzyjała zbiórce plonów. Zasmucają jedynie zbyt niskie ceny skupu.

To jest największa bolączka dla rolników. Być może wysokie plony zniwelują straty i zapewnią zysk. Dziś jest ich święto. Myślę, że rolnicy, jak co roku, dadzą z siebie wszystko i pomimo niefortunnych cen przystąpią do prac polowych – mówi Włodzimierz Chlebosz, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

W trakcie imprezy nagrodzono najlepsze wieńce. Pierwsze miejsce zajęła wieś Chwalibożyce z powiatu oławskiego. Nagrodą będzie wyjazd na dożynki prezydenckie w Spale. Drugie miejsce zajęło Dziadkowo z powiatu milickiego. III – Juszczyn.

Nie wierzymy, że nasz wieniec wygrał pierwsze miejsce. Całość zrobiona jest z naturalnych materiałów. Nawet patyczki są z lnu. W naszym dziele nie ma nic sztucznego. Płakać nam się chce ze szczęścia. – opowiadają Bogusława Kucharska i Dorota Radziwińska z Chwalibożyc.

Najładniejszy wieniec powstawał miesiąc. Łącznie budowało go pięć osób. Gwiazdą dożynek był zespół Brathanki. Imprezę zorganizowano przy współudziale urzędu marszałkowskiego.

Komentarze + DODAJ KOMENTARZ

Polecane na Facebooku

 

Wiadomości

Ostatnio dodana galeria

Eleganckie ozdoby choinkowe mogą tuż przed świętami znaleźć się na choince 7 zdjęć