Polska-Chata.pl

Wiadomości

Świetlica w Michałowie i iluminacje © bom

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Świetlica, czyli jedyne miejsce kultury

Jacek Bomersbach, 2012-12-22 17:04:39, AKTUALIZACJA: 2013-08-01 12:45:14

Od ponad dwudziestu lat w Michałowie koło Środy Śląskiej nie było świetlicy. Młodzież spotykała się na przystanku PKS. W 2010 roku w ciągu zaledwie kilku miesięcy mieszkańcy w czynie społecznym postawili świetlicę.

Za komuny we wsi istniał pegeer, w którym pracowała większość mieszkańców. Znajdowała się tam również niewielka świetlica. W pokojach organizowano chrzciny, wesela i zabawy. W latach 90. pegeer upadł a wraz z nim większość ludzi straciła pracę.

- Młodzież spędzała czas na przystanku autobusowym. We wsi nie było żadnego miejsca spotkań. Imprezy organizowano w pobliskich Cesarzowicach albo w Ujeździe Górnym. Walka o budowę świetlicy zaczęła się w 2007 roku – opowiada Mikołaj Cidyło, sołtys Michałowa.

Z początku radni ze Środy Śląskiej nie chcieli świetlicy. Jednak mieszkańcy i sołtys nie dawali za wygraną. Do burmistrza słali pisma z prośbami i groźbami. Sprawa ruszyła w 2010 roku. Z rady sołeckiej przekazano 7 tysięcy złotych, kolejne siedem przekazał burmistrz Bogusław Krasucki. Mieszkańcy w czynie społecznym rozpoczęli karczowanie terenu i stawianie fundamentów.

- Obiekt powstał w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Dziś służy ludziom. Organizowaliśmy Dzień Kobiet, wystąpiła też kapela Polanie z Proszkowa. Całością zarządza Dom Kultury w Środzie Śląskiej – tłumaczy Józef Zwiech, przewodniczący rady sołeckiej.

Świetlica jest czynna cały czas. Jest tam kuchnia oraz duża sala spotkań. Można korzystać z internetu, pograć w ping ponga lub w piłkarzyki. Młodzi ludzie nie muszą już przesiadywać na przystanku a starsi mieszkańcy w domach. Od tego roku istnieje też koło gospodyń wiejskich.

- Świetlica jest obecnie jedynym miejscem kultury i spotkań. Wcześniej spotkania organizowano u sołtysa w altance. Budowa obiektu to zasługa władz gminy – dodaje Jan Witkowski z rady sołeckiej.

We wsi zameldowanych jest 114 osób. Jednak z powodu niżu demograficznego jest tam tylko ośmioro dzieci. Młodzież wyjechała za granicę lub przeprowadziła się do większych miast. Aby rozweselić atmosferę sołtys zamontował na swoim domu świąteczną iluminację.

- Każdy samochód, który tędy przejeżdża- zwalnia. Ludzie oglądają podświetlone stroiki i choinki. Cała kompozycja składa się z kilkudziesięciu tysięcy żarówek. Rok temu zimą za światło zapłaciłem 1320 złotych, ale czego nie robi się dla własnej satysfakcji – tłumaczy Mikołaj Cidyło.

W dalszych planach odnowy wsi jest remont starego cmentarza polsko – niemieckiego, który znajduje się ok. 100 metrów od Michałowa. Łącznie znajduje się tam czterdzieści zaniedbanych grobów. Nieoficjalnie mówi się też o remoncie ponad 6 km odcinka drogi, która przechodzi przez Michałów.

Komentarze + DODAJ KOMENTARZ

 • Świetlica, czyli jedyne miejsce kultury

  2012-12-22 17:04:39

  Jacek Bomersbach

  Od ponad dwudziestu lat w Michałowie koło Środy Śląskiej nie było świetlicy. Młodzież spotykała się na przystanku PKS. W 2010 roku w ciągu zaledwie kilku miesięcy mieszkańcy w czynie społecznym postawili świetlicę.

 • Re: Świetlica, czyli jedyne miejsce kultury

  2012-12-27 15:22:56

  gość: ~re

  Może to i jedyne miejsce kultury w Michałowie.teraz i tak mało kto korzysta ze świetlicy bo sołtys wsi traktuje świetlice jak swoją własność.A prywatne oświetlenie ozdobami całego domu sołtysa mało kogo obchodzi -Las vegas urządza sobie hehe

 • Re: Świetlica, czyli jedyne miejsce kultury

  2012-12-29 20:22:40

  gość: ~l@liver

  Ludzka zawiść i zazdrość...
  jak " swoją własność" świetlicę chciałyby pewnie traktować mieszkające obok siebie sąsiadki... ( mieszkańcy wsi wiedzą o kogo chodzi ). Co do oświetlenia domu, ludzie zazdroszczą, bo sami nic nie mają a dom Pan Sołtysa wygląda pięknie.

 • Re: Świetlica, czyli jedyne miejsce kultury

  2013-01-02 18:14:16

  gość: ~gość

  ostatnio dodany post

  świetlice w michałowie to ja mam głęboko w d.....

Polecane na Facebooku

 

Wiadomości

Ostatnio dodana galeria

Eleganckie ozdoby choinkowe mogą tuż przed świętami znaleźć się na choince 7 zdjęć