Polska-Chata.pl

Wiadomości

Świąteczny festiwal w Sobótce © bom

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Festiwal bez tandety i chińszczyzny

bom, 2012-11-26 13:44:02, AKTUALIZACJA: 2012-11-26 14:13:51

Klejenie najdłuższego choinkowego łańcucha, wykłady o historii wsi oraz przedstawienie różnych spożywczych produktów lokalnych. To atrakcje tegorocznego Festiwalu Rzemiosł, Rękodzieła i Produktu Lokalnego w Sobótce.

Impreza odbędzie się w dniach 8-9 grudnia w hali gimnazjum w Sobótce. Otwarcie festiwalu nastąpi w sobotę o godzinie 11. W tym dniu zaplanowano konkurs na najładniej ubraną choinkę. Około godz. 17 odbędą się Jasełka w wykonaniu gimnazjalistów. W trakcie festiwalu przewidziano seminaria i dyskusje panelowe o historii polskiej wsi.

- Przedstawimy również nowe produkty lokalne m.in. susz owocowy ze wsi Sady w gminie Marcinowice, raka szlachetnego ze stawu w Górce, czy mydlarnię z Maniowa w gminie Mietków. Będzie też wykład archeologa z Wrocławia o pałacu w Rogowie Sobóckim – zapowiada Elżbieta Pasławska z działu promocji w Urzędzie Miasta i Gminy w Sobótce.

W niedzielę o godz. 11 nastąpi otwarcie drugiego dnia festiwalu. Godzinę później nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na "Ślężański Produkt Lokalny". Chwilę później ruszy Festiwal Stołów i Tradycji Wigilijnych. Specjalna komisja będzie oceniać, jakie potrawy znajdują się na stołach oraz czy wszystkie wyłożone produkty są naturalne. Rok temu jurorzy oceniali smak potraw przygotowanych przez zespoły Rozmaryn i Strzegomianki z gminy Sobótka, Akacjowe Śpiewule z Marcinowic, stół seniorów z Mietkowa oraz Uciechowa i Owiesna w gminie Dzierżoniów. Wygrał zespół ze Strzegomian.

- Jaki jest cel festiwalu? Głównie kultywowanie tradycji oraz przeciwstawianie się zalewowi komercji i tandety z Chin. Jeśli mamy działać przeciw kryzysowi to ceńmy to, co mamy na swoim terenie i dajmy zarabiać naszym producentom – podkreśla Elżbieta Pasławska.

Festiwal jest okazją do kupienia oryginalnych prezentów pod choinkę. W trakcie sprzedawane będą również miody, zabawki, bombki oraz stroiki. Nie zabraknie wypieków i tradycyjnych potraw. W trakcie odbędą się również warsztaty florystyczne i klejenie najdłuższego łańcucha szczęścia. Każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie z misiem Ślężysławem, który jest symbolem Sobótki. Organizatorzy: Urząd Miasta i Gminy w Sobótce, Gimnazjum Gminne im. Piotra Włostowica w Sobótce, oraz Stowarzyszenie „Ślężanie – LGD”.

Komentarze + DODAJ KOMENTARZ

Polecane na Facebooku

 

Wiadomości

Ostatnio dodana galeria

Eleganckie ozdoby choinkowe mogą tuż przed świętami znaleźć się na choince 7 zdjęć