Polska-Chata.pl

Wiadomości

Informacje na kaflach piecowych © wikipedia

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Na kaflach informacje jak z Facebooka

agn/bom, 2012-11-19 10:31:22, AKTUALIZACJA: 2012-11-19 10:42:44

Dawny piec kaflowy był jak Facebook lub inny portal społecznościowy. Na zdobionych kaflach znajdowały się wątki tematyczne z życia wzięte oraz sceny religijne. Zamożny właściciel pieca decydował, jaka tematyka ma być umieszczona na kaflach.

Piec oprócz tego, że ogrzewał był również nośnikiem informacji, ukazywał swojego właściciela w konkretnej rzeczywistości ekonomicznej, politycznej i kulturalnej. Na kaflach umieszczano scenki z polowań, portrety panującego króla oraz wątki religijne. Piece zdobiono również wątkami z baśni.

- Dziś można to porównać do informacji umieszczanych na Facebooku lub Naszej Klasie. Wielotematyczny piec kaflowy miał każdy liczący się mieszczanin. Taka była moda. W taki właśnie sposób można było się zareklamować. Pokazać, jakie są przekonania polityczne, religijne, przynależność do grupy społecznej – mówi Tomasz Gałązkowski, archeolog i badacz kafli.

Największy rozkwit zdobnictwa kaflowego przypada na wiek piętnasty i szesnasty. W tym czasie pojawia się ogromna ilość wątków tematycznych, których wyróżnić można co najmniej kilka grup: życie codzienne, portrety anonimowe ludzi, życie dworskie oraz portrety znanych osobistości. Wątki umieszczane były na piecu od dołu tematy bardziej przyziemne, u góry bardziej wzniosłe i symboliczne.

Komentarze + DODAJ KOMENTARZ

Polecane na Facebooku

 

Wiadomości

Ostatnio dodana galeria

Eleganckie ozdoby choinkowe mogą tuż przed świętami znaleźć się na choince 7 zdjęć