Polska-Chata.pl

Sztuka ludowa

Kuchnia kaflowa w połączeniu z kuchenką elektryczną © Robert Kuciński z Milówki

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Piec kaflowy - do gotowania i ogrzewania

polska-chata.pl, 2012-10-24 14:34:08, AKTUALIZACJA: 2012-10-25 10:13:17

W wielu polskich domach do tej pory stoją wspaniałe kuchnie i piece kaflowe. Jeszcze do niedawna nie zastanawiano się nad ich wyburzeniem. Dziś potrafimy zapłacić fortunę za ich postawienie.

O ile na początku ubiegłego wieku niemalże w każdym mieszkaniu znajdował się tytułowy piec kaflowy, a zawód zduna cieszył się niemałą popularnością, to zaledwie 50 lat później zarówno produkt, jak i rzemieślnik, zaczęli odchodzić w niepamięć, wypierani przez żeliwne grzejniki oraz centralne ogrzewanie. Ożywienie przyszło na początku przełomu wieków. Z pewnością nie można mówić o całkowitym odrodzeniu, ale fakt faktem, że posiadanie umiejętności w montażu czy konserwacji tego typu pieca jest na wagę złota, a usługi zduńskie do tanich nie należą.

Wraz z postępem zmieniła się także technologia budowy pieca kaflowego. Obecnie stawiane piece tylko z zewnątrz przypominają te z dawnych lat - unikalne, ciekawe w swej konstrukcji. Za pięknymi kaflami kryje się jednak najnowsza technika grzewcza. 

Nie ulega watpliwości, że pomieszczenie, w którym znajduje się piec kaflowy nabiera całkiem innego charakteru. Staje się bardziej przytulne, ciepłe wizualnie. W przypadku kuchni kaflowych nie znajdzie się gospodyni, która nie przyzna, że rosół przygotowany na żywym ogniu, smakuje o niebo lepiej, aniżeli na tym z kuchenki. Do tego przysmażona na blacie cebulka i odgłos plonącego, trzaskającego drewna... To najlepszy (szkoda, że nie najtańszy) przepis na zimę.

Komentarze + DODAJ KOMENTARZ

 • Piec kaflowy - do gotowania i ogrzewania

  2012-10-24 14:34:08

  polska-chata.pl

  W wielu polskich domach do tej pory stoją wspaniałe kuchnie i piece kaflowe. Jeszcze do niedawna nie zastanawiano się nad ich wyburzeniem. Dziś potrafimy zapłacić fortunę za ich postawienie.

 • Re: Piec kaflowy - do gotowania i ogrzewania

  2012-11-01 17:38:41

  gość: ~Halszka7

  ostatnio dodany post

  Ciekawe reportaże , nie tylko o piecach.
  Będę tu często zaglądać
  Tak trzymać!!!

Polecane na Facebooku

 

Wiadomości

Ostatnio dodana galeria

Eleganckie ozdoby choinkowe mogą tuż przed świętami znaleźć się na choince 7 zdjęć