Polska-Chata.pl

Obrzędy ludowe

Wielka Sobota

opr. polska-chata.pl, 2009-04-06 22:56:59, AKTUALIZACJA: 2012-10-16 21:51:11

Najważniejsze w tym dniu są: woda, ogień i jedzenie. Obrzęd ich świecenia ma starosłowiańskie korzenie, a zaadaptowany został przez Kościół do rytuałów liturgicznych czasu Wielkanocy.

Woda i ogień to symbole życia, stanowiące swe uzupełnienie, jednak niezbędne do codziennej egzystencji – dlatego ich obecność w obrzędowości święta odrodzenia się życia nie powinna dziwić.

Święcona w ten dzień woda (najczęściej wykorzystuje się do poświęcenia wodę zebraną w Wielki Piątek) używana jest w ważnych obrzędach rodzinnych: podczas chrztu, obmywa się nią ciało zmarłego, błogosławi młodą parę przed wyjściem do Kościoła; służy także do kropienia zwierząt gospodarczych przed pierwszym wyjściem na wypas.

Ogień święcony jest dziś pod postacią świecy paschalnej, od której wierni zapalają swoje świece. Ma on właściwości ochronne, odstrasza złe duchy, chroni przed burzą, oczyszcza przestrzeń którą oświetla.

Potrawy wchodzące w skład święconego koszyka wielkanocnego nie są przypadkowe, mają swoją symbolikę.

Bochenki zwane świeconym lub święcennikami powinny być wypieczone z mąki pszennej i naznaczone krzyżem. Należy obejść z chlebem dom trzykrotnie, aby w ciągu roku go nie brakowało. Ostry smak chrzanu ma przypominać o męce chrystusowej, jajko jest oznaką wiecznie odradzającego się życia. Zakopane skorupki poświęconego jajka w ziemi powodują płodność krów, chronią przed kretami, zapewniają obfitość plonów, natomiast dzielenie się jajkiem ma zapewnić jedność rodziny, jej pomyślność i długowieczność. Jajka mają także zastosowanie w medycynie ludowej – toczone po ciele chorego wyciągają wszystkie dręczące go dolegliwości, następnie jajko należy porzucić na rozstaju dróg, a wtedy choroba nigdy nie wróci.

Oczywiście w Polsce jaja wielkanocne są bogato zdobione, pisanki od dawna stanowią element tradycyjny świąt wielkanocnych.

Komentarze + DODAJ KOMENTARZ

Polecane na Facebooku

 

Wiadomości

Ostatnio dodana galeria

Eleganckie ozdoby choinkowe mogą tuż przed świętami znaleźć się na choince 7 zdjęć